DLA Piper lawyers and practices ranked in latest Chambers edition

DLA Piper today announced that 155 of the firm's lawyers and 63 of its practices were ranked in Chambers USA's 2018 guide.

The annual rankings are based on extensive research by Chambers & Partners Publishing. Listed below are the practice rankings in their affiliated regions as well as the ranked DLA Piper lawyers.

In 2018, DLA Piper ranked in Band 1 in 10 national and regional areas of practice, including:
Corporate/M&A in Arizona and Maryland
Franchising in Nationwide
Litigation: General Commercial in Maryland
Real Estate in District of Columbia, Illinois, and Massachusetts
Real Estate: Zoning/Land Use in Illinois
Retail in Nationwide
Technology: Corporate & Commercial in Texas

DLA Piper ranked in Band 2 in:
Corporate/Commercial in Washington 
Corporate/M&A in New Jersey and Northern Virginia 
Corporate/M&A: Highly Regarded in Nationwide
IT & Outsourcing: Transactions in California
Insurance: Transactional & Regulatory in Illinois 
Intellectual Property: Trademark, Copyright & Trade Secrets in District of Columbia 
Litigation: General Commercial: Highly Regarded in New York 
Privacy & Data Security in Nationwide 
Product Liability & Mass Torts in Nationwide
Retail: Corporate & Transactional in Nationwide
Sports Law in Nationwide

DLA Piper ranked in Band 3 in:
Bankruptcy/Restructuring in Delaware 
Chancery in Delaware 
Construction in Georgia 
Corporate/M&A in Georgia and Massachusetts
Corporate/M&A & Private Equity in District of Columbia
Government: Government Relations in Nationwide 
Healthcare in Florida 
Intellectual Property in California, Illinois and Nationwide
Leisure & Hospitality in Nationwide 
Life Sciences in California
Litigation: General Commercial in Washington 
Real Estate in California, Maryland, Nationwide and Texas
Real Estate: Mainly Dirt in New York 
Startups & Emerging Companies in Nationwide 
Tax in California and Massachusetts
Technology & Outsourcing in Illinois 
Telecom, Broadcast & Satellite in District of Columbia 
Venture Capital in California

DLA Piper ranked in Band 4 in:
Bankruptcy/Restructuring in Illinois 
Corporate/M&A: Highly Regarded in New York
Corporate/M&A & Private Equity in Illinois
Intellectual Property in Texas
International Trade: Intellectual Property (Section 337) in Nationwide 
Life Sciences in Nationwide 
Litigation: Securities in California
Outsourcing in Nationwide
Real Estate in Florida
Real Estate: Mainly Corporate & Finance in New York
REITs in Nationwide
Tax: Controversy in Nationwide

DLA Piper ranked in Band 5 in:
Corporate/M&A in Northern California
Litigation: General Commercial in California and Illinois 
Tax: Corporate & Finance in Nationwide 

Also recognized as "Noted Practices" are:
California Labor & Employment
Eastern Pennsylvania Corporate/M&A & Private Equity
Florida Corporate/M&A & Private Equity
Nationwide Capital Markets: Securitisation
New  York Environment
New York Tax
Northern Virginia Intellectual Property

Ranked Individual Lawyers

The 155 individual DLA Piper lawyer rankings cited by Chambers USA are listed below, along with the regions and areas of law for which they were selected.

Nationwide 
Robert Bergdolt: REITs (Band 3)
James Blanchard: Government: Government Relations (Band 3)
Loren Brown: Product Liability & Mass Torts (Band 2)
Lynn Cadwalader: Leisure & Hospitality (Band 3) 
Jay Epstien: Real Estate (Band 1) 
Mark Fowler: International Trade: Intellectual Property (Section 337) (Band 2)
Richard Greenstein: Franchising (Band 2) 
James Halpert: Privacy & Data Security (Band 1)
Barry Heller: Franchising (Band 4) 
Stuart Hershman: Franchising (Band 1)
Matthew Holian: Product Liability & Mass Torts (Band 5)
Frederick Klein: Real Estate (Band 2)
Sandra Kellman: Leisure & Hospitality (Band 2)
Jack Langlois: Energy: Oil & Gas (Transactional) (Band 2)
Robert LeDuc: REITs: Tax (Band 3)
Norman Leon: Franchising (Band 3)
Bret Lowell: Franchising (Band 2)
John Merrigan: Government: Government Relations (Band 2)
William Minor: Government: Political Law (Band 2) 
Richard Morey: Franchising (Band 4)
Benjamin Mulcahy: Advertising: Transactional & Regulatory (Band 3)
David Parrish: Investment Funds: Private Equity: Fund Formation: Investor Representation (Band 1)
Eugene Pinover: Real Estate (Senior Statesman) 
Richard Rector: Government: Government Contracts (Band 2)
Ellis Reemer: Tax: Controversy (Band 2)              
Vincent Sanchez: Outsourcing (Band 3)
David Sager: Franchising (Band 3) 
Joseph Sheyka: Franchising (Band 4)
Gregory Smith: Projects (Band 3)
Alexander Tuneski: Franchising (Up and Coming)
Mark Whitaker: Sports Law (Band 2)
Peter White: Sports Law (Band 2)
Erik Wulff: Franchising (Band 3) 
Tao Xu: Franchising (Band 3)
Philip Zeidman: Franchising (Senior Statesman)

Arizona 
Greg Hall: Corporate/M&A (Band 2)
David Lewis: Corporate M&A (Band 2)
Mark Nadeau: Litigation: General Commercial (Band 3) 
Steven Pidgeon: Corporate M&A (Star Individual)

California 
John Allcock: Intellectual Property: Patent (Band 4)
James Anderson: Real Estate (Band 4)
Joel Athey: Litigation: White-Collar Crime & Government Investigations (Band 4)
David Colker: Tax (Band 4)
Stephen Cowan: Real Estate (Band 3)
Sean Cunningham: Intellectual Property: Patent (Band 4)
Shirli Fabbri Weiss: Litigation: Securities (Band 2) 
Mark Fowler: Intellectual Property: Patent (Band 3)
Michael Garfinkel: Media & Entertainment: Litigation (Band 3)
Bradley Gersich: Venture Capital (Band 4)
Lisa Haile: Intellectual Property: Patent Prosecution (Band 1)
Lisa Haile: Life Sciences: IP/Patent Litigation (Band 2)
Michael Hamilton: Real Estate (Band 4)
Bruce Jenett: Life Sciences: Corporate/Commercial (Band 4)
Sang Kim: Tax (Band 3)
Victoria Lee: IT & Outsourcing: Transactions (Band 3)
Mark Lehberg: IT & Outsourcing: Transactions (Band 3) 
Michael Meyer: Real Estate (Band 1)
Curtis Mo: Venture Capital (Band 4)
Jerold Neuman: Real Estate: Zoning/Land Use (Band 3)
Mark Radcliffe: IT & Outsourcing: Transactions (Band 1)
Randy Socol: Venture Capital (Band 4)
Lisa Tenorio-Kutzkey: Antitrust (Band 3)

Delaware 
Stuart Brown: Bankruptcy/Restructuring (Band 2)
Denise Kraft: Intellectual Property (Band 3) 
Craig Martin: Bankruptcy/Restructuring (Band 3) 
John Reed: Chancery (Band 4)

District of Columbia
Jay Epstien: Real Estate (Band 1)
Ann Ford: Intellectual Property: Trademark, Copyright & Trade Secrets (Band 1)
Mary Elizabeth Gately: Litigation: General Commercial (Band 3)
Jeffrey Houle: Corporate/M&A & Private Equity (Band 3)
Sarah Kahn: Corporate/M&A & Private Equity (Band 4)
Frederick Klein: Real Estate (Band 1) 
Joseph Lavelle: Intellectual Property: Litigation (Band 4)
Richard Marks: Corporate/M&A & Private Equity (Band 3)
Mark Muedeking: Employee Benefits & Executive Compensation (Band 3)
Michael Senkowski: Telecom, Broadcast & Satellite (Band 1)
Earl Silbert: Litigation: White-Collar Crime & Government Investigations (Senior Statesman)
Nancy Victory: Telecom, Broadcast & Satellite (Band 2)

Florida
Michael Bedke: Real Estate (Band 3)
Francisco Cerezo: Latin American Investment (Band 4)
Joshua Kaye: Healthcare (Band 1)
John Murphy: Latin American Investment (Band 4)
Ryan O’Quinn: Litigation: White-Collar Crime & Government Investigations (Band 3)
Craig Rasile: Bankruptcy/Restructuring (Band 2) 
Michael Silva: Tax (Band 3)

Georgia
Robert Crewdson: Construction (Band 3)
Maxine Hicks: Real Estate (Band 1)
Frank Layson: Corporate/M&A (Band 3)
Steven Park: Intellectual Property (Band 3)
Joseph Silver: Corporate/M&A (Band 4)

Illinois
Neal Aizenstein: Corporate/M&A (Band 4)
Richard Chesley: Bankruptcy/Restructuring (Band 3)
Mark Feldman: Intellectual Property (Band 1)
Brendan Head: Corporate/M&A & Private Equity (Band 4)
Richard Klawiter: Real Estate: Zoning/Land Use (Band 1)
John Lyons: Bankruptcy/Restructuring (Band 2)
Gregory Manter: Technology & Outsourcing (Band 3)
Christina Martini: Intellectual Property (Band 3)
Keith Medansky: Intellectual Property (Band 3)
David Mendelsohn: Insurance: Transactional & Regulatory (Band 1)
Steven Napolitano: Corporate/M&A & Private Equity (Band 2)
Theodore Novak: Real Estate: Zoning/Land Use (Star Individual) 
Vincent Sanchez: Technology & Outsourcing (Band 2) 
Stephen Schwab: Insurance: Transactional & Regulatory (Band 1)
Andrew Weil: Corporate/M&A (Band 3)

Maryland
David Chalk: Corporate/M&A (Band 4) 
Guy Flynn: Real Estate (Band 2) 
Matthew Gorra: Corporate/M&A (Band 3) 
Brett Ingerman: Litigation: General Commercial (Band 2)
Richard Kremen: Bankruptcy/Restructuring (Band 1) 
Richard Levine: Real Estate (Band 1) 
James Mathias: Litigation: General Commercial (Band 2)
Robert Mathias: Litigation: General Commercial (Band 1)
Charles Scheeler: Litigation: General Commercial (Senior Statesman) 
Jay Smith Jr: Corporate/M&A (Band 1)

Massachusetts
Francis Feeney: Corporate/M&A (Band 3) 
Michael Hardgrove: Tax (Band 2)
Michael McGurk: Intellectual Property (Band 4)
Itai Nevo: Private Equity: Venture Capital Investment (Band 4) 
John Rattigan Jr: Real Estate (Band 1)
Richard Rudman: Real Estate (Band 1) 
Ryan Starr: Tax (Associates to Watch)
John Sullivan: Real Estate (Band 1)

New Jersey
Andrew Gilbert: Corporate/M&A (Band 1) 
Michael Helmer: Corporate/M&A (Band 4)
David Schwartz: Corporate/M&A (Up and Coming)

New York
Robert Alessi: Environment (Band 3)
Thomas Califano: Bankruptcy/Restructuring (Band 4)
John Hillebrecht: Litigation: White-Collar Crime & Government Investigations (Band 3)
Andrew Levy: Real Estate (Band 4)
David Luce: Insurance: Transactional & Regulatory (Band 3)
Aidan McCormack: Insurance: Dispute Resolution: Insurer (Band 3)
Eugene Pinover: Real Estate (Senior Statesman)
Eugene Pinover: Real Estate: Corporate (Senior Statesman)
Martin Polevoy: Real Estate (Band 2)
Jeffrey Salinger: Environment: Mainly Transactional (Band 2)
Drew Wintringham: Intellectual Property: Patent (Band 3)

Northern Virginia
Eric Grossman: Corporate/M&A (Band 3)
Dale Lazar: Intellectual Property (Band 1)
Jeffrey Lehrer: Corporate/M&A (Band 1)

Pennsylvania
Jay Coogan: Corporate/M&A & Private Equity (Band 4)

Texas 
John Gilluly III: Technology: Corporate & Commercial (Band 2)
John Guaragna: Intellectual Property (Band 4)
Jay Hailey: Real Estate (Band 2)
Marc Katz: Labor and Employment (Band 4)
Jason Lewis: Litigation: White-Collar Crime and Government Investigations (Band 2)
Philip Russell: Technology: Corporate & Commercial (Band 3)
Sam Zabaneh: Technology: Corporate & Commercial (Band 2)

Washington
Trenton Dykes: Corporate/Commercial (Band 3)
Andrew Escobar: Litigation: General Commercial (Up and Coming)
Michael Hutchings: Corporate/Commercial (Band 2)
Stellman Keehnel: Litigation: General Commercial (Band 1)
John Steel: Corporate/Commercial (Band 2) 
Anthony Todaro: Litigation: General Commercial (Up and Coming)
Steven Yentzer: Corporate/Commercial (Band 2)

Also recognized as "Noted Practitioners" are:
Joseph Guarino (New Jersey Labor & Employment)
Lisa Jacobs (Pennsylvania Corporate/M&A & Private Equity)
Joshua Kaye (Nationwide Healthcare: Transactional)
Jack Langlois (Texas Corporate/M&A)
William Marcoux (New York Insurance: Transactional & Regulatory)
Ellis Reemer (New York Tax)
Mitchell Regenstreif (California Real Estate)
Gerald Rokoff (New York Tax)
Randy Socol (Southern California Corporate/M&A)
Matthew VanderGoot (Northern Virginia Corporate/M&A)

Contacts